E-Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Telefon

0553 334 43 55

Ağız Kokusunun Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

  • Ağız kokusu neden oluşur?
  • Kokuyu gidermek için neler yapılabilir?
  • Hangi tür yiyecekleri tüketmekten kaçınmalıyız?
  • Hangi besinleri tüketmeliyiz?
Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Ağız kokusu oluşmasında birçok neden olabilir, bunlar arasında;

– Yetersiz ağız hijyeni,

– Eski dolgular,

–  Ağız içinde diş taşı-plak mevcudiyeti,

– Diş çürükleri,

– Diş eti enfeksiyonları,

– Sistemik hastalıklar,

– Mide rahatsızlıkları vardır.

Bu sebeple öncelikle sorunun neden kaynaklandığı tespit edilmeli. Neden kaynaklandığı belirlendikten sonra ise ona uygun bir tedavi uygulanmalı. Ağız kaynaklı bir sorununuz var ise, çözüm için mutlaka diş hekiminize danışmanız gerekir.

Kokuyu Gidermek İçin Neler Yapılabilir?

Ağız kokusu problemini gidermek için gece yatmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Bunun yanında diş ipi de kullanılabilir. Günlük kullanım için ağız çalkalama suları uygulanabilir. Dişler fırçalandıktan sonra bu sularla gargara yapılır ve ağıza 30 dk. su dahi alınmaz. Diş fırçalanırken sadece diş yüzeyi değil, dil temizliğinin de yapılması ağız kokusunun giderilmesinde etkili bir rol oynar. Ayrıca ağız duşları da kokunun azaltılmasını sağlar. Özellikle ağzında protezleri olan ya da implant bulunan kişilerin kullanmasını önerdiğimiz ağız duşları da ağız hijyenini maksimuma taşımaktadır.

Hangi Tür Yiyecekleri Tüketmekten Kaçınmalıyız?

Kokuya sebep olan yiyecekler listesinin ilk sırasında sarımsak ve soğanı çiğ tüketmek geliyor. Bunun yanında süt ürünlerini fazla tüketmek, baharatlı gıdalar yemek de var. Halk arasında bilinirliği olmamasına karşın enerji içecekleri, çay, kahve ve kola tüketimi de barındırdıkları şeker dolayısıyla ağız kokusu için birer tehdit oluşturuyor. Sigara içmek, et ve şarküteri ürünlerini bolca yemek de bu maddeler arasına yazılabilir.

Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Tüketimden kaçınacağımız yiyeceklerin yanında kokuyu gidermek için tüketmemiz gereken gıdaları da bilmeliyiz. Ağız kokusunu önlemek istiyorsak öncelikle vücudumuzun günlük 2 lt su ihtiyacını karşılamalıyız. Daha sonra ise gün içinde maydanoz, yoğurt, tarçın, yeşil çay, çilek, elma, kereviz ve kuru yemiş yemek de ağız kokusunu giderebilir.

Bütün önerilerin yanında ağız kokunuz sizi rahatsız edecek boyutlara taşınmışsa, bu konuyu diş hekiminize götürmekte büyük fayda bulunmakta. Siz de bu rahatsızlıktan şikayetçi iseniz bizimle rahatlıkla  iletişime geçebilirsiniz.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Randevu Al

İletişim Bilgileri

Telefon

+(90) 216 355 43 55

E- Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Adres

Şemsettin Günaltay Cad. Özdal Apt. No: 56/5 Kadıköy İstanbul

Help & FAQ

Randevu Alın

Aşağıdaki Formu Doldurarak Randevunuzu Hemen Oluşturun !