E-Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Telefon

0553 334 43 55

Apse Oluşumu Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti veya periodontal hastalıkların büyük bir bölümü ağrısız gerçekleşir ve nadiren acil müdahale gerektirir. Diş eti apse oluşumu ise bir istisna niteliği taşır. Kişiye verdiği ağrı ve acı sebebi ile diğer vakalardan daha acil çözümlerin aranmasına neden olan bir akut problemdir. Uygun tanıda bulunulması ve iritasyonu rahatlatacak diş eti apsesi tedavisi uygulanması amacıyla mutlaka diş hekimine görünmeyi gerektirir. Diş eti apsesinin diğer bulgu ve belirtilerini şişme, kızarıklık, kanama ve çiğnerken duyulan acı oluşturmaktadır.

Apse oluşumu birçok nedene bağlı olarak gerçekleşmektedir. Dişte derin çürük varlığı, kötü yapılmış kanal tedavisi, kök kırıkları, dişe gelen darbe ya da travma gibi faktörler diş basenine neden olmaktadır. Dişe dokunulduğunda ağrı, hassasiyet olduğu durumlarda, kişinin yüzünde de ya da diş etinde bir şişlik mevcutsa apse vardır demektir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi şekli apsenin şiddetine göre değişir. Eğer kronikse, akut bir ağrı, şişlik yoksa dişe direkt müdahale edilip kanal tedavisi yapılabilir. Bu vakalarda genellikle lokal anestezi gerekir.

Ancak yüzde ya da ağız içinde diş etinde şişlik varsa, apse drenajı ve antibiyotik tedavisi uygulandıktan sonra kanal tedavisi yapılabilir.  Aksi takdirde enfeksiyon oluşabilir ve hastanın durumu çok daha ağır bir hal alabilir.

Tedaviye başlandığı halde hastanın konu hakkındaki şikayetleri ortadan kalkmıyorsa bu durumda soruna neden olan diş çekilip, çekim yeri temizlenir.

Eğer başka sorularınız varsa, bize ulaşmaktan ve sormaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler!

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Randevu Al

İletişim Bilgileri

Telefon

+(90) 216 355 43 55

E- Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Adres

Şemsettin Günaltay Cad. Özdal Apt. No: 56/5 Kadıköy İstanbul

Help & FAQ

Randevu Alın

Aşağıdaki Formu Doldurarak Randevunuzu Hemen Oluşturun !