E-Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Telefon

0553 334 43 55

Bebeklerin Dişlerini Nasıl Fırçalamalıyız ?

Bebeklerin Dişlerini Nasıl Fırçalamalıyız ?

Bebeklerin dişlerini fırçalamak için bilmeniz ve dikkate almanız gereken tüm bilgileri sizler için derledik.

Bebeklerin birçoğu 6 aylık olana kadar diş çıkarmaya başlamasa bile, ağız ve diş bakımı doğdukları günden itibaren önem taşır. Birçok diş hekimi bebeklerin ağız bakımının doğru şekilde yapıldığından emin olmak için  henüz bir yaşına basmadan muayeneye getirilmesini önerir.

Ağız temizliği ise büyük önem taşır. Bu dönemde ağızda oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon bebeğin tüm sistemini etkileyebilecek düzeydedir. Bebekler doğumun ardından diş çıkarana kadarki  dönemde, ağız içi temiz ve nemli bir tül bezle temizlenmelidir. Bunun yanında temiz bir parmakla, bebekler için geliştirilmiş özel diş eti jeliyle de bebeğin ağzı rahatlatılabilir. 

Bebekler ilk süt dişlerini ortalama 6-8 ayda çıkarabilmektedir. Günde en az iki ya da üç kez yumuşak kıllı bir diş fırçası ve suyla fırçalamalısınız. Bebeğiniz 2,5 yaşına gelene kadar ise dişlerini diş macunu kullanması önerilmez. Diş fırçalama işlemi ise ebeveyn kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Diş macununu yutmayacağı bilincine vardığı yaştan ( yaklaşık 5-6 yaş ) itibaren de çocuklara özel diş macunu kullanarak dişlerini fırçalayabilirler.

Bu dönemde diş fırçalama kadar önem teşkil eden bir diğer husus ise bebeğin kullandığı emziklerdir.  Emziğin steril tutulması ise oldukça önemlidir. Birkaç parçalı emzik yerine tek parça bir emzik kullanılması bebeğin parçaları yutmaması açısından kolaylık sağlayabilir. Kenarlarında delikleri olan emzikler ise ağız kenarlarının hava alması açısından daha güvenli bir seçenektir.

Çocuğunuza vermeden önce emziği mutlaka kontrol etmelisiniz. Üzerinde yırtık ya da çizik olmadığından emin olun. Eğer varsa, yenisiyle değiştirin çünkü bu çizikler içerisinde zararlı bakterileri barındırıyor olabilir.

Çocuklarınızın süt dişlerinin sağlığı ilerde çıkaracağı dişler için önemli bir altyapı oluşturmaktadır. Bu sebeple, iyi bir ağız hijyeni alışkanlığı kazanmasına başlamak için en iyi zaman bugündür. Pediatrik diş bakımı çocuğunuzun süt dişlerinin sağlıklı, çürüksüz ve diğer hastalıklardan uzak kalmasını sağlar.

Eğer bebeklerde diş bakımıyla ilgili başka sorularınız varsa, bize ulaşmaktan ve sormaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler!

Randevu Al

İletişim Bilgileri

Telefon

+(90) 216 355 43 55

E- Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Adres

Şemsettin Günaltay Cad. Özdal Apt. No: 56/5 Kadıköy İstanbul

Help & FAQ

Randevu Alın

Aşağıdaki Formu Doldurarak Randevunuzu Hemen Oluşturun !