E-Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Telefon

0553 334 43 55

Diş Taşı nedir? Nasıl temizlenir?

  • Diş taşı nedir? Nasıl Temizlenir?
  • Temizlenmesi zararlı mıdır?
  • Ne sıklıkta temizlenmelidir?
Nedir? Nasıl Temizlenir?

Diş taşı, diş yüzeylerinde oluşan plakların demineralize olmasıyla meydana gelen diş yüzeyinde tabaka şeklinde çıkıntı oluşturan yapılardır. Diş eti hastalıklarının oluşmasında en önemli nedenlerin başında gelir. Tartar birikintileri sonucu iltihaplanan diş etleri de ağız kokusunun oluşmasına neden olabilir. İleri evrelerde diş eti dokusu ve dişi tutan diğer destek dokular eriyebilir ve bunun sonucunda da diş kaybı gerçekleşir.

Diş yüzeyinde oluşan plaklar diş fırçalama ile temizlenebilir ancak diş taşları bir diş hekimi tarafından, profesyonel aletlerle temizlenmesi gerekmektedir. Diş minesinin üzerindeki tabaka alınır ve aşındırılarak yerine gelen beyaz tabaka yansıtılan ışınlar ile daha da parlak bir hale getirilir. Sonrasında ağrı ve acı veren bir uygulama olmadığı için işlem sırasında da anesteziye gerek kalmaz.

Temizlenmesi Zararlı Mıdır?

Temizlenmesi zararlı değildir, aksine mutlaka temizlenmelidir. Çünkü diş taşları gıda ve mikroorganizma tutulumuna daha çok neden olur ve ağız hijyeninin sağlanmasını engeller. Ayrıca temizlenmediği takdirde kök yüzeyine doğru ilerler ve diş çevresinde kemik ve diş kaybına neden olur.

Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Sigara içen bireylerde 6 ayda bir temizlenmeli, içmeyene kişilerde yılda bir kez temizlenmesi yeterlidir. Diş hekiminizin uygulayacağı tedavi ile siz de estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Ücretsiz ilk muayenenizi olmak için hemen bizimle iletişime geçin.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Randevu Al

İletişim Bilgileri

Telefon

+(90) 216 355 43 55

E- Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Adres

Şemsettin Günaltay Cad. Özdal Apt. No: 56/5 Kadıköy İstanbul

Help & FAQ

Randevu Alın

Aşağıdaki Formu Doldurarak Randevunuzu Hemen Oluşturun !