E-Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Telefon

0553 334 43 55

Diş Teli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Diş teli (Ortodontik Tedavi) ne kadar süre takılı kalır?
  • Ortodontik tedavinin zararları var mıdır?
  • Avantajları Nelerdir?
Ne Kadar Süre Takılı Kalır?

Normal bir diş teli ortalama süresi 24 aydır. Bu süre, vakanın karmaşıklığına göre değişiklik gösterebilir. Problemli bir diş yapısında telin kalma süresi oldukça artar. Diş teli tedavi süresi  hekimin tecrübesine, özenine ve hastanın da işbirliğine bağlıdır. Bunlar gerçekleştiği sürece ise tedavinin başarısı oldukça yüksektir.

Yaş faktörü ise diş teli tedavisinde çok önemlidir. Erken yaşta yapılan müdahaleler  hastanın sosyal yaşantısı açısından fark yaratabilecek niteliktedir. Hastanın, ortodontistin belirttiği doğrultuda kullanılan mekanikleri kullanması ve elastiklerini kullanması, ağız bakımını iyi yapması tedavi süresini azaltan faktörlerdendir.

Ortodontik Tedavinin Zararları Var Mıdır?

Ortodontik tedavinin hastaya hiçbir zararı yoktur. Tedavinin ilk safhalarında ağız içinde hissedilen rahatsızlık, hasta tellere alışıncaya kadar sürer. Daha sonra ise hiçbir sorun yaşanmaz. Ancak; kişi ağız hijyenine dikkat etmezse, o zaman dişlerinde çürük ve enfeksiyon riskini artırır. Bu durum diş ve  diş etlerine zarar verir. Ağız bakımının etkili bir şekilde yapılması diş telinin daha verimli bir hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca ağız içerisinde oluşacak diğer rahatsızlıkların oluşmasının da önüne geçer.

Bilinenin aksine diş telleri çıkarıldığı zaman dişlerde kalıcı bir iz oluşmaz. Teller çıkarıldığında var olan lekeler diş hekimi tarafından giderilir ve hasta bu konuda herhangi bir sıkıntı çekmez. Lekelerin daha kolay giderilmesi ise günlük ağız temizliğinin diş hekiminizin belirttiği ölçütlere göre mutlaka yapılması gerekmektedir.

Avantajları Nelerdir?

• Dişlerdeki çapraşıklıklar düzeltilerek, hem estetik açıdan hem de fonasyon açısından düzelme sağlanır.
• Çeneler arası kapanış problemleri ortadan kaldırılarak kişinin çiğneme kalitesi artırılır.
• Çapraşık dişlerde ağız hijyeni sağlanması daha zordur. Ortodontik tedavi sayesinde ağız hijyeni optimal düzeyde sağlanır.
• Ayrıca çapraşıklık, estetik problemler doğal dişe herhangi bir geri dönüşümsüz bir uygulama yapılmadan düzeltilmektedir.

Sağlıklı bir diş yapısı sağlıklı bir gülüş demektir. Eğer siz de dişlerinizin görünümünden şikayetçi iseniz, hemen bizimle  iletişime geçin. Hayalinizdeki estetik gülüş bir tık uzağınızda.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Randevu Al

İletişim Bilgileri

Telefon

+(90) 216 355 43 55

E- Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Adres

Şemsettin Günaltay Cad. Özdal Apt. No: 56/5 Kadıköy İstanbul

Help & FAQ

Randevu Alın

Aşağıdaki Formu Doldurarak Randevunuzu Hemen Oluşturun !