E-Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Telefon

0553 334 43 55

Dişlerimize Zarar Verebilecek 10 Yiyecek ve İçecek

Lokum, dişlerimiz için zararlıdır

Dişlerimiz için zararlı birçok besin vardır.

1. Yapışkanlı gıdalar (lokum, jelibon vs..)

Bu gıdalar şeker içerdikleri için,diş yüzeyinde daha çok bakteri tutulmasına neden olur. Ayrıca yapışkan oldukları için diş yüzeyine yapışıp orada daha çok gıda tutulmasına ve yine bakteri oluşmasına neden olur. Bu nedenler de diş çürük riskini artırır. Yapışkanlı gıdalar, dişlerimiz için zararlı olabilecek yiyeceklerin başında gelirler.[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1586507622764{padding-top: 40px !important;}”]

Asitli İçecekler, dişlerimiz için zararlıdır

2. Asitli yiyecek-içecekler ( turunçgiller, limon, kola, soda vs..)

Bu gıdalar fazla tüketildiğinde,ast içeriğinden dolayı, diş minesinde aşınmalara neden olur. Dişlerin daha hassas olmasına ve çürüklere karşı daha savunmasız olmasına neden olur.

Krakerler, dişlerimiz için zararlıdır

3. Abur cubur tarzı atıştırmalıklar ( kraker, çikolata, cips vs…)

Ara öğünlerin sık olması, abur cubur fazla tüketilmesi diş yüzeylerinde bu gıdaların yapışmasına neden olur, bu da yine dişlerin çürüme ihtimalini artırır.

Kahve, dişlerimiz için zararlıdır

4. Çay, kahve

Diş renginin sararmasına neden olur. Fazla kahve tüketimi diş yüzeylerinde pürüzlülüğe neden olur. Bu da dişlerin temizliğinin zorlaşmasına ve diş çürük ihtimalinin artmasına neden olur.

Alkollü İçecekler, dişlerimiz için zararlıdır

5. Alkol

Şeker ve asit içeriğinden dolayı diş çürük ihtimallerini artırmaktadır. Özellikle şarap asit içeriği en yüksek olan alkoldür.

6.Sigara

Sigara, vücudumuz için olduğu kadar dişlerimiz için zararlı ve diş etlerimiz için de bir o kadar zararlıdır. Dişlerin sararmasına, dişetlerinin zarar görmesine neden olur. Ayrıca sigara ağız, dudak, dil kanseri riskini artırır.

7. Karbonhidrat içerikli yiyecekler

Tükürük içerisindeki amilaz enzimi, karbınhidratları parçalayarak şekere dönüştürür. Bu da dişlerin çürük ihtimalini artırır.

8. Sakız

Şekerli sakızlar , dişlerin çürümesine neden olmaktadır .

9. Hazır meyve suları

İçeriğinde şeker oranının fazla olması nedeniyle diş çürük ihtimalini artırır.

10. Kuru meyveler

Hem yapışkanlıkları nedeniyle hem de işlenmiş şeker içeriğinden dolayı , diş minesine zarar vererek diş çürük ihtimalini artırmaktadır.

Dişlerinizde çürük, sararma, diş yüzeyinde aşınma ya da lekelenme gibi sorunlar yaşıyorsanız, hemen randevu alın ve ücretsiz ilk muayenemize gelin. Eğer başka sorularınız varsa, bize ulaşmaktan ve sormaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler!

Randevu Al

İletişim Bilgileri

Telefon

+(90) 216 355 43 55

E- Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Adres

Şemsettin Günaltay Cad. Özdal Apt. No: 56/5 Kadıköy İstanbul

Help & FAQ

Randevu Alın

Aşağıdaki Formu Doldurarak Randevunuzu Hemen Oluşturun !