E-Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Telefon

0553 334 43 55

Fazla Çay ve Kahve Tüketimi Dişlere Zarar Verir Mi?

  • Çay ve kahve tüketiminin dişlere verdiği zararlar nelerdir?
  • Sararma ve kahverengi lekelerin azalması için neler yapılabilir?
  • Bunun için gerekli tedavi nedir?
Dişlere Verdiği Zararlar Nelerdir?

Çay ve kahve tüketiminin çok olması diş yüzeylerinde dış renklenmeye neden olmaktadır. Bu da kişilerin daha sık diş temizliği yaptırmasına ya da kendilerinin aşındırıcı diş macunlarını tercih etmesine neden olur. Bu durum da uzun vadede diş minesinde mineral kaybına neden olmaktadır.

Sararmaların Azaltılması İçin Neler Yapılabilir?

Bu zararın önüne geçilmesi için; tüketim azaltılmalı, Çay çok  demli tercih edilmemeli, kahve de mümkün olabildiğince sütlü tercih edilmelidir. Sararmanın ya da lekelenmenin önüne geçmek için renklendirici içecek-yiyecek tüketimi azaltılmalı, hekimin önereceği diş macunuyla düzenli fırçalanmalı.

Bunun yanında eczanelerde satılan diş beyazlatma tozları ve kalemleri ise günlük günlük bir çözüm sayılabilir. Çilek, elma, süt ve süt ürünleri de diş beyazlatmada etkin bir rol oynayabilir. Limon da diş sararmalarını her ne kadar engellese de içerdiği yüksek asit miktarı sebebi ile çok fazla tüketilmesi önerilmez.

Gerekli Tedavi Nedir?

Diş Beyazlatma Tedavisi (Bleaching) dişteki sararmaların ve lekelerin giderilmesinde kullanılır. Tedavinin ardından hasta estetik bir gülüşe kavuşabilir.

Tedavi süreleri ise diş lekelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğal sarı renge sahip dişler genellikle 1–2 hafta içerisinde beyazlar, mavi/gri renkli dişler ise iki katı kadar uzun sürer. Sigara kullanımına bağlı sararmalar genellikle 1–3 ay kadar bir sürede tamamlanabilir. Tıbbi ilaçların kullanımına bağlı renklenmeler ise lekelenmenin yoğunluğuna bağlı olarak 2–6 ay kadar sürebilir.

Bahsedilen içeceklerin fazla tüketimine bağlı çürükler ve diş sararmalarının önüne geçebilmek için bizimle  iletişime geçebilirsiniz.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Randevu Al

İletişim Bilgileri

Telefon

+(90) 216 355 43 55

E- Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Adres

Şemsettin Günaltay Cad. Özdal Apt. No: 56/5 Kadıköy İstanbul

Help & FAQ

Randevu Alın

Aşağıdaki Formu Doldurarak Randevunuzu Hemen Oluşturun !