E-Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Telefon

0553 334 43 55

Diş Eti Hastalıkları Ve Tedavisi (Periodontoloji)

Periodontoloji; dişleri çevreleyen sert ve yumuşak dokuların sağlığı ile ilgilidir. Yetersiz ağız hijyeni, bazı sistemik hastalıklar, uyumsuz protezler, travma periodontal hastalıklara neden olmaktadır. Diş eti (periodontoloji) hastalıkları, diş kaybı kadar geri dönülmez sonuçlar yaratabileceği için hastalar düzenli olarak periodontoloji kontollerini yaptırmalıdır.

Periodontal hastalıklar nelerdir?
 • Gingivitis (Diş eti iltihabı)

Diş eti iltihabı periodontal hastalığın en hafif şeklidir. Diş etlerinin kızarmasına, şişmesine ve kolayca kanamasına neden olur. Bu aşamada genellikle hiç rahatsızlık olmaz. Diş eti iltihabına genellikle yetersiz ağız hijyeni neden olur. Diş eti iltihabı profesyonel tedavi ve iyi ağız bakımı ile eski haline döner.

Diş eti iltihabına neden olabilecek faktörler arasında diyabet, sigara içme, yaşlanma, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar ve durumlar, stres, yetersiz beslenme, ergenlik, hormonal dalgalanmalar, hamilelik, madde bağımlılığı, HIV enfeksiyonu ve bazı ilaç kullanımları yer alır.

 • Periodontitis

Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı periodontitise dönüşebilir. Zamanla plak, diş eti çizgisinin altına yayılabilir ve büyüyebilir. Plaktaki bakteriler tarafından üretilen toksinler diş etlerini tahriş eder. Toksinler, dişleri destekleyen doku ve kemiklerin parçalandığı ve yok edildiği kronik bir inflamatuar yanıtı uyarır. Diş etleri dişlerden ayrılarak enfekte olan cepler (dişler ve diş etleri arasındaki boşluklar) oluşturur. Hastalık ilerledikçe cepler derinleşir ve daha fazla dişeti dokusu ve kemik tahrip olur. Genellikle, bu yıkıcı süreç çok hafif semptomlara sahiptir. Sonunda dişler gevşeyebilir ve çekilmesi gerekebilir.

Periodontitin birçok formu vardır. En yaygın olanlar periodontit tipleri:

 • Agresif periodontitis: Klinik olarak sağlıklı olan hastalarda ortaya çıkar. Yaygın özellikler arasında hızlı kemik yıkımı ve ailesel (genetik) yatkınlık bulunur.
 • Kronik periodontitis: dişlerin destekleyici dokularında iltihaplanma ve kemik kaybıyla sonuçlanır. Bu, en sık görülen periodontitis formudur ve cep oluşumu ve / veya dişeti çekilmesi ile karakterizedir. Yetişkinlerde yaygındır, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Bağlanma kaybının ilerlemesi genellikle yavaş gerçekleşir, ancak hızlı ilerlediği durumlar da olabilir.
 • Sistemik hastalıkların bir belirtisi olarak periodontitis genellikle genç yaşta başlar. Kalp hastalığı, solunum yolu hastalığı ve diyabet gibi sistemik durumlar bu periodontitis formu ile ilişkilidir.
 • Nekrotizan periodontal hastalık, diş eti dokularının nekrozuna (ölümüne) neden olan bir enfeksiyondur. Bu lezyonlar en sık HIV enfeksiyonu, yetersiz beslenme ve immünsüpresyon (bağışıklık sisteminin baskılandığı hastalıklar) gibi sistemik rahatsızlıkları olan kişilerde görülür.
Periodontal hastalıkların en önemli belirtileri;

periodontoloji

 • Diş eti kanaması
 • Ağız kokusu
 • Diş etinde kaşıntı hissi
 • Diş etinin renginin kırmızı olması
 • Dişlerde sallanma
 • Dişler arasında aralanma

 

Bu durumlarda mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır. Diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi diş kayıplarına neden olmaktadır. Periodontal nedenlerden dolayı diş kayıplarının tedavisinde kemik kaybı olduğu için implant veya protez yapımı daha da zorlaşacaktır.

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik) (Gingivektomi-Gingivoplasti)

Dişeti seviyesinde düzensizlik mevcutsa, dişetlerinde hacimce büyüme varsa dişeti estetiği yapılmaktadır. Bu işlem, lazerle ya da konvansiyonel cerrahi teknikle yapılır. İşlemden hemen sonra hasta sosyal hayatına dönebilir. Dişetlerinin tamamen iyileşmesi yaklaşık 1 hafta sürer.

 

Randevu Alın

Aşağıdaki Formu Doldurarak Randevunuzu Hemen Oluşturun !