E-Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Telefon

0553 334 43 55

Laminate Veneer (Yaprak Porselen)

Laminate Veneer Nedir?

Laminate Veneer (Yaprak Porselen), dişlerinin renginden, görüntüsünden memnun olmayan kişilerin başvurabileceği estetik bir yöntemdir. laminate venerDişlerin sadece ön yüzeylerinden aşındırma yapılarak (dişlerin kontak noktalarına, arka yüzeylerine dokunmadan) , yaklaşık 1-2 mm kalınlığında porselen yapıştırılma işlemidir. Porselenin kalınlığının ince olması, standart kuron kaplamalardaki gibi alt yapısı olmaması nedeniyle laminate veneer porselenler alttaki doğal dişin rengini yansıtır. Bu da laminate veneerlerin daha estetik ve doğal görünmesini sağlamaktadır.

Bu işlem, maliyetin ve bekleme süresinin düşürülmesi amacıyla kompozit materyalinden de yapılabilmektedir. Kompozit laminalar tek seansta hasta ağzında yapılmaktadır. Daha düşük mailyetlidir. Ancak tüketilen yiyecek-içecekler nedeniyle kompozit laminalar zamanla renklenmektedir. Porselen laminalarda renklenme olmamaktadır.

Laminate Veneer Endiksayonları
 •   Diş beyazlatma ile giderilemeyecek içsel diş renklenmelerinde
 •   Hafif diş çapraşıklıklarında (hasta ortodontik tedaviyi reddettiyse)
 •   Dişler arasında aralıklar (diastema) mevcut olduğu durumlarda
 •   Periodontal olarak sağlıklı dişlerde yapılmaktadır.
Laminate Veneer Avantajları
 • Dişlerde minimal kesim olur. Dolayısıyla post operatif şikayet ihtimali azalır.
 • Dişlerin kontak noktalarına ve arka yüzeylerine dokunulmadığı için hastanın alışma süreci daha kolay olur.
 • Standart kuron kaplamalara göre daha estetik daha doğal bir görüntü sağlar.
 • Kişinin bakımına, ağız hijyenine bağlı olarak diğer dental işlemlerden çok daha uzun ömürlüdür.
Laminate Veneerler Dayanıklı mıdır?

Yaprak Porselenler, minimal diş kesimi gerektirdiği ve ince bir yapı olduğu için dayanıklı olup olmadığı konusunda sorularınız olabilir. Porselenlerin yapısında seramik vardır ve seramik sert, sağlam ve sabit bir yüzeye (yaprak porselenin yapıştırılacağı dişe) yapıştırıldığında üzerine gelen tüm kuvvet ve basıncı yapışık olduğu dişe aktarır ve herhangi bir deformasyona uğramaz. Ayrıca camsı ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olduğu için ağız içerisindeki kimyasalların tutunmasını engeller ve kaplamanın uzun süreli olmasına yardımcı olur.

Laminate Veneerin Yapılamadığı Durumlar

Yaprak Porselen birçok vakada yapılabilirken bazı vakalarda dişlerin önceden çok zarar görmüş olmasından dolayı yapılamayabilir.

 • Dişler çok aşındıysa, büyük bir kırık ve/veya çürük varsa yeterli diş dokusu olmadığı için yapılamaz. Yaprak porselen yerine Zirkonyum kaplama seçeneği hastanın isteğine ve diş dokusu miktarına göre değerlendirilebilir.
 • Eğer laminate veneer yapılması istenen dişte yeterince mine dokusu yoksa laminate veneer yapıştırılamaz. Porselenin dayanıklı olabilmesi için kullanılan yapıştırma materyalinin direkt olarak mine tabakasına bağlanması gerekmektedir. Porselenin dentine (minenin altındaki tabaka) yapıştırılması durumunda çiğneme vb. aktiviteler sırasında porselene gelen basınç tam olarak dişe aktarılamaz ve porselende kırılma ve/veya çatlama görülebilir.
 • Bruksizm (diş sıkma, diş gıcırdatma) gibi şikayetleri olan hastalarda laminate veneerlerin dayanıklılığı azalacaktır. Bu yüzden, bu şikayetlere sahip hastalarda önce bruksizm sorunu çözüp, daha sonra laminate veneer (yaprak porselen) yapılıp yapılmayacağına karar verilmelidir.

Randevu Alın

Aşağıdaki Formu Doldurarak Randevunuzu Hemen Oluşturun !