E-Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Telefon

0553 334 43 55

Mine Çatlakları Nedir, Nasıl Oluşur, Tedavileri Nelerdir?

Mine Çatlakları Nedir?

Yıllar süren kullanım sonrası, diş minesinde küçük çatlaklar oluşabilmektedir. Ön dişler üzerinde bulunan bu dikey çizgilere ‘Mine çatlakları’ denir.

Bu çatlaklar normalde ağrıya sebep olmaz, ama kolayca leke oluşumuna neden olabilir ve ön dişlerde temizleme ya da fırçalamayla geçmeyen, çizgi şeklinde renklenmelere neden olur. 

Mine Çatlakları Oluşumuna Neler Sebep Olabilir?

Diş üzerinde çiğneme veya buna benzer kuvvetler sonucunda oluşan stres nedeniyle bu çatlaklar meydana gelir.

Bu çatlakların oluşmasında karşılaşılan bazı nedenler şunlardır; tırnak yemek, diş gıcırdatmak ( insanların çoğu uykularında farkında olmadan diş gıcırdatır.) , dişlerin bazı işler için alet gibi kullanılması ( alüminyum soda şişelerinin üzerindeki kapaklar gibi sert isimlerin dişler kullanılarak açılması gibi.) , dişler üzerindeki herhangi bir travma, ‘dil piercing’ i kullanmak. Bazı araştırmalar sıcaklık değişiminin de çatlak oluşumu için olası bir neden olabileceğine işaret ediyor.

Mine Çatlakları Dişlerinizin Kırık Olduğu Anlamına Mı Gelir?

Mine çatlakları diş minesindeki çok küçük çatlaklardır. Dişinizin kırık olduğu, ikiye ayrılacağı anlamına gelmez.

Mine Çatlağı Tedavileri

Eğer ‘Mine çatlağı ’ problemi yaşıyorsanız ve görüşününden memnun değilseniz, ne yapmalısınız? 

Tedaviler;

 Estetik diş dolgusu (kompozit) ya da yaprak porselen (porselen lamina) tedavisi. 

 Dolgu işlemini yapmak için, dişinizdeki çatlak bölgedeki renklenme temizlendikten sonra diş minenizle aynı renk dolgu materyali uygulanır .

 Yaprak porselen, dolguya göre dişin daha fazla yüzeyinden alınarak , sonrasında ince bir  porselenin diş üzerine yapıştırılmasıyla uygulanır. 

Bazı araştırmalar küçük çatlak çizgilerin gelecekte derinleşme problemlerine yol açabileceğini ortaya koyuyor ama, eğer düzenli şekilde kontrollere giderseniz olası problemler diş hekiminiz tarafından teşhis edilecektir. 

 Mine çatlağı sorununuz varsa, hemen randevu alın ve ücretsiz ilk muayenemize gelin. Eğer başka sorularınız varsa, bize ulaşmaktan ve sormaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler!

Randevu Al

İletişim Bilgileri

Telefon

+(90) 216 355 43 55

E- Mail

iletisim@gulseminkocak.com

Adres

Şemsettin Günaltay Cad. Özdal Apt. No: 56/5 Kadıköy İstanbul

Help & FAQ

Randevu Alın

Aşağıdaki Formu Doldurarak Randevunuzu Hemen Oluşturun !